Yol Yapım Çalışmaları

Yol Yapım Çalışmaları

Yol Yapım Çalışmaları

Maraş kiralık Kepçe olarak yol yapım çalışmalarınız sırasında, kepçe kiralama hizmeti vermekteyiz. Yol yapım çalışmaları sırasında kepçe, dozer, kamyon gibi araçlara ihtiyaç duyulmaktadır. Profesyonel kepçe hizmeti sayesinde yol yapım çalışmalarında kazma, hafriyat kaldırma işlemlerinizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Yol yapım çalışmaları bazı aşamalara uygun olarak gerçekleştirilmektedir.

Yol Yapım Çalışması Nedir?

Yol yapım çalışması ile yeni yollar yapılmaktadır. Gerekli teçhizat ve personelle birlikte bir proje dâhilinde, yol yapım çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Bu aşamada ilk önce yol projesinin detaylarıyla belirlenmesi gerekmektedir.

Yol Projesi

Yol projesinde, ilk önce yolun yapılacağı yerin etüt çalışması yapılmaktadır. Daha sonra bu etüt çalışmaları sonucunda kesin olarak güzergâh belirlenmektedir. Ardından poligon ağı meydana getirilmektedir. Yol haritası hazırlanarak, en ve boy kesitleri noktaları ve hesabı yapılmaktadır. Toprağın eğimi hesaplanarak gerekli hacim çalışmaları gerçekleştirilir. kahramanmaraş kepçe kiralama hizmeti ile uygun fiyatlarla kepçe kiralama yaptıktan sonra diğer maliyetler belirlenerek bir bütçe oluşturulur.

Yol Yapım Aşamaları

Öncelikle kazıklar çakılmaktadır. Bu kazıklar şev kazıkları olarak adlandırılır. Şev kazıkları, şevin toprakla kesiştiği noktada çakılan kazıklardır. Bu kazıkların çakılmasında amaç makinelerin hangi sınırlar içerisinde çalışacağını belirlemek, yol çalışmasının yapılacağı yerde çalışmaya engel olacak bitkileri temizlemektir.

Alt Yapı Çalışmaları

Yolun altında gerekli olan işlemler için künk adı verilen borular kullanılmaktadır. Künk, beton olarak üretilen daire şeklinde su borularıdır. Bir diğer adı da büzdür. Yolun altından atık suların doğru bir şekilde kanalizasyona aktarılmasını sağlamaktadır. Bir diğer çalışmada drenajdır. Drenaj, suyun yola vereceği zararları önlemek için kullanılan bir sistemdir. Maraş kiralık Kepçe yardımıyla, suyun yola zarar vermesini önlemek için menfezler yapılmaktadır. Bu şekilde su yola zarar vermeden menfezlerden geçerek gitmektedir. Bunların dışında yollar ayaklar üzerine oturtularak köprü ve viyadük şeklinde yapılandırılabilmektedir.

Üst Yapı Çalışmaları

Yolun üzerinde ki ağırlığı taşıyacak gücün, taban zemininin kaldırma kapasitesini geçmeyecek şekilde alt yapı üzerinde eşit bir şekilde ayarlanması yapılarak alt temel kurulmaktadır. Bu işlemden sonra plentmiks yapılır. Ardından bütümlü temel uygulaması yapılarak, binder ve aşındırma işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Yol Aksesuarları

Yolda bulunması gereken ve yolu kullanan sürücülerin güven içerisinde olmalarını sağlayan bazı düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Bunlar şerit çizgileri ve bordürlerdir.

Yol Yapımında Kullanılan Araçlar

Yol yapım işlemleri sırasında bazı iş makinelerinin kullanılması gerekmektedir.  Sizlere sunduğumuz kahramanmaraş kepçe kiralama hizmeti sayesinde, yol yapım çalışmaları sırasında ihtiyaç duyduğunuz kepçelere kiralama yoluyla ulaşabilirsiniz. Bunun dışında yol yapım çalışmalarında ekskavatör, dozer, greyder, iş kamyonu, kompaktör, silindir ve vinç gibi çeşitli iş makineleri kullanılmaktadır.

Ekskavatör

Ekskavatörler paletli ve lastikli olarak üretilen araçlardır. Birden çok fonksiyona sahiptirler. Kazma, zemin kaldırma, yükleme işlemlerinin yapılmasında kullanılırlar.

Yükleyici-Loader

Taşıma ve yükleme işlemlerinde kullanılan loader paletli ve lastikli olarak üretilmektedir. Paletli modellerde zemin üzerinde hareket etme kabiliyeti daha yüksektir. Bu nedenle yol yapım çalışmalarında daha sık tercih edilmektedir.

Dozer

Dozerler arazinin temizlenmesinde, gerekli malzemelerin zemine serilmesinde, tesviye ve gevşetme çalışmalarında kullanılmaktadır. Manevra kabiliyetleri düşük olsa da dengeli yapısı sayesinde her zeminde kullanılmaktadır.

Greyder

Maraş kiralık Kepçe firmamızdan yol yapımında ihtiyacınız olan kepçeyi kiraladıktan sonra yol yapımında kullanmak için bir greyder yardımı gerekmektedir. Özellikle yol yapımında eğimli alanların aynı açıda olacak şekle getirilmesinde greyder kullanılmaktadır. Bu sayede zeminin her yüzeyi eşit hale gelerek, düzgün bir zemin inşa edilecektir.

İş Kamyonu

Yol yapım çalışmaları sırasında kaldırılması gereken toprak, taş ve kayaların taşınabilmesi için iş kamyonuna ihtiyaç duyulmaktadır. Kepçelerle kaldırılan yük kamyona yüklenerek taşınmaktadır. Belden kırmalı olarak üretilen kamyonlar daha yüksek manevra kabiliyetine sahip olduğu için daha çok tercih edilmektedir.

Kompaktör

Kompaktör sıkıştırma işlemi için kullanılan bir alettir. Bu alet sayesinde zeminde kullanılan tüm malzemelerin birbirine daha sıkı tutunması sağlanarak, çökme ve kırılmaların önüne geçilmektedir.

Yol Yapım Çalışmalarında Kepçe Kullanımı

Yol yapım çalışmalarında kahramanmaraş kepçe kiralama hizmetimizle destek sağlamaktayız. Profesyonel kepçe operatörlerimiz ile hizmet vererek çalışmaların istenilen hızda tamamlanmasını sağlamaktayız. Uygun kiralama fiyatlarımız ile kaliteli hizmet anlayışıyla hareket etmekteyiz. Yılların bilgi ve birikimiyle hareket ederek piyasada örnek bir firma olma özelliği taşımaktayız. Farklı özelliklere sahip ihtiyacınıza uygun kepçelerimizden kiralama yaparak, satın alma maliyetlerinden kurtulabilirsiniz. Her zaman müşteri odaklı hareket eden firmamız sizlere en doğru çözümleri sunmaktadır.