Meyve Ağaç Dikimi

Meyve Ağaç Dikimi

Meyve Ağaç Dikimi

Maraş kiralık Kepçe olarak meyve ağaç dikim işlemlerinizde ihtiyacınız olan kepçe hizmetini sizlere sağlamaktayız.

Meyve Ağacı Nasıl Dikilir?

Özellikle büyük ölçekli tohum dikim, fidan dikim işlemlerinde fidanların dikileceği arazide gerekli hazırlıkların yapılabilmesi için kepçe kullanılmaktadır. Hatalı işlemler, hem fidanların zarar görmesine hem de maddi kayıplar yaşanmasına neden olabilir. Dikim işlemleri sırasında belli aşamaların sırayla gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Fidan Taşıma İşlemleri

Fidanların taşınması işleminde eğer çok sayıda fidan taşınacaksa kepçe kovasıyla taşıma yapılabilir. Bu aşamalarda köklerin kurumaması için özen gösterilmelidir. Kökler sarılarak güneşten ve rüzgârdan korunmalıdır. Fidanlar bekletilmeden dikilmelidir. Aksi takdirde köklerde kuruma meydana gelebilmektedir.

Dikim İşlemi

Fidanlar sonbahar ve ilkbahar arasında dikilmektedir. Fidanların ilkbaharda su yürüme zamanı gelmeden yerlerinde olmaları gerekmektedir. Fidan dikimi yapılacak yere kahramanmaraş kepçe kiralama hizmetinden yararlanarak, derinliği 100-150 cm aralığında ve genişliği 50-60 cm olan çukurlar açılması gerekmektedir. Çukurdan çıkarılan topraklar arazinin yüzeyine yayılmaktadır. Çukurun kapatılması sırasında farklı bir toprak atılması daha uygundur. Dikim işlemi sırasında, toprağın nemli olmamasına ve çabuk bölünebilir olmasına özen gösterilmelidir. Eğer ağır nemli ve killi bir toprak yapısı söz konusu ise bu yapıda ki toprakların tabanında sert bir yapı yer almaktadır. Bu yapı, kökün rahat hareket etmesini engellemektedir. Bu nedenle dikim işlemine başlamadan bu yapının kırılması gereklidir. Kırma işlemi sırasında burgu ve Maraş kiralık Kepçe hizmetinden yararlanarak, kökün daha rahat hareket edeceği bir taban elde edebilirsiniz.

Dikimde Kullanılan Toprak

Fidan dikim işlemlerinde özel toprakların kullanılması, fidanın daha hızlı büyümesini ve fidandan daha fazla verim alınmasını sağlayacaktır. Bu nedenle fidanın cinsine göre uygun olarak belli bir miktar kimyasal gübre, yüzey toprağı, yakılmış büyükbaş gübresi ve dere kumu karıştırılarak fidana özel bir karışım hazırlanabilir.

Dikim Sırasında Dikkat Edilecekler

Fidan dikimi yapıldıktan sonra toprağın sıkı bir şekilde bastırılarak can suyu verilmesi aşamasına geçilir. Maraş kiralık Kepçe hizmetimizden yararlanarak, uygun genişlik ve derinlikte açtığınız çukurlara fidanları dikerken, aşı noktaları topraktan 5 cm daha yukarıda olacak şekilde dikim yapılmasına özen gösterilmelidir. Ceviz fidanlarında dikim yapılmadan önce budama yapılmaktadır. Meyve fidanlarında dikim yapılırken, fidanın dik durmasını sağlamak amacıyla dikim tahtasıyla destek sağlanmalıdır.

Dikim Esnasında Bazı Kurallar

Dikim esnasında bazı kurallara dikkat edilmesi, ağaçtan istenen verimin elde edilebilmesi için oldukça önemlidir. Meyve fidanlarında eğer kökler çok uzunsa, köklerin dengeyi bozmaması için kısaltma yapılması gerekmektedir. Çukurların açılması ve fidan dikimi işlemi arasında, çok fazla bekleme süresi olmaması gerekir. Çukur açılmasından bir iki gün sonra fidanların dikilmesi aşamasına geçilmelidir. Aşırı yanmış gübre kullanımı, fidana zarar verebileceği için bundan kaçınılması gereklidir. Maraş kiralık Kepçe hizmetimizden yararlanarak gerçekleştirdiğiniz dikim işleminden sonra fidanı hemen su ile buluşturarak, fidanın ihtiyacı olan besini sağlayabilirsiniz.

Kepçe İle Dikim İşleminde Dikkat Edilecekler

Meyve ağaç dikimi sırasında çukur açacak olan kepçenin ilk önce sabitlenerek hareket etmemesi sağlanmalıdır. Çukurda yapılan işlemler sona ermeden kepçe hareket etmemelidir. Toprağı almaya başlayan kepçe üstteki ve alttaki toprağı ayırarak, farklı yönlere biriktirmelidir. Üst toprak çukurun kapatılmasında tekrar kullanılabilir. Alt toprağın yüzeyde kalması sağlanmalıdır.

Fidan Seçimi Nasıl Yapılır?

Fidanlar açık köklü ve tüplü olarak üretilmektedir. Tüplü fidanlar daha dayanıklı ve her mevsim dikilebilir bir yapıya sahiptir. Açık köklü fidanların seçiminde dikkatli olunması gerekmektedir. Maraş kiralık Kepçe ile açılan çukurlarda fidanları dikmeden önce kaliteli fidanlar satın almalısınız. Özellikle fidanların gövdesinin sağlamlığı oldukça önemlidir. Sağlam ve saçaklaşmış köklerin olmasına özen gösterilmelidir. Taşıma esnasında fidanların zarar görmemesi için üstlerinin bir örtüyle kapatılması gerekmektedir.

Kepçe Kiralama Hizmeti ile Profesyonel Meyve Dikimi

Meyve dikimi oldukça profesyonel bir iştir. Bu nedenle fidan alımından dikimine kadar bütün aşamaların doğru kişiler tarafından yürütülmesi gerekmektedir. Bu nedenle kahramanmaraş kepçe kiralama hizmetiyle, dikim işlemleriniz için gereken en önemli adımı atabilirsiniz. Operatörlü ve operatörsüz olarak kiralayabileceğiniz kepçelerimiz sayesinde, hızlı bir şekilde meyve ağacı dikimi için gerekli sayıda çukur açma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Firmamız sayesinde, doğru bir şekilde açılan çukurlarla fidanlarınız toprağa sımsıkı tutunarak, verimli ve yüksek kalitede meyve verecek hale gelirler. Bu sayede emeğinizin karşılığını alarak, ağaçlarınızdan beklediğinizden daha yüksek bir kazanç elde edebilirsiniz. İrtibat numaralarımızdan bizlere ulaşarak hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.